Ako by to vyzeralo, keby sme nemali topánky?

Našľapovali by sme jemne, aby sme precítili povrch, po ktorom chodíme a eliminovali by sme tak nárazy. Topánky nohy síce chránia, no obmedzujú ich funkciu, prsty sú v topánky stláčané, nemajú priestor sa rozťahovať, svaly neposilňujú…

„Bežná“ obuv má zväčša tvrdú, neohybnú podrážku, oblú špičku, takže palec ani malíček nemajú priestor, sú zatláčané dovnútra, vznikajú haluxy. Podrážka sa v oblasti päty zvyšuje, a tak nám „dovolí“ dupať. Pri našľapovaní cez pätu dochádza k nárazom. Tento tvrdý dopad na pätu spôsobuje otrasy a trpia tým najmä kĺby – kolená, bedrá, či chrbtica. Taktiež ťažisko tela je v prípade vyvýšenej päty posunuté, svaly sa nezapájajú rovnomerne ako majú, brušné svaly neposilňujú.

Barefoot topánky sú vyrábané tak, že nezaťažujú ani nijak neobmedzujú chodidlo. Práva naopak, umožňujú nohám pracovať, zapájať všetky svaly, ktoré pri bežnej obuvi nezapájame. Prsty majú dostatok priestoru na rozťahovanie, svalstvo v nich neustále posilňuje, chodidlo sa prekrvuje. Barefoot podporuje správne držanie tela a predchádza sa deformitám chodidiel.  Dokonca viaceré štúdie hovoria, že chôdza naboso znižuje krvný tlak.

Poďte do toho a vyskúšajte, aké to je chodiť „barefoot“

Zdieľať

Mohlo by sa vám páčiť

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *